Çevre Köyleri

GOLANLI YASİNĚ HESĚ AĞĚ.. YASİN DEMİRTAŞ..

GOLANLI YASİNĚ HESĚ AĞĚ..
YASİN DEMİRTAŞ…
Golan köyü(Yoğunağaç)Elazığ-Karakoçan ilçesine bağlı Kaplıcasıyla bölgenin turizm merkezi ve Germike Golanı,iki geyiğin avcılar tarafından vurulması ve dilden dile aktarılarak günümüze kadar gelmiş hikayesi ile bilinen ve Arabağa’nın kurduğu ileri sürülen Golan köyü hasta ve engelli insanların şifa kaynağı olarak halk arasında kutsal sayılan inanılan Külah(Kölik)Çoribori ziyareti’nin bulunduğu ve tüm köylülerin birbirleriyle akran olduğu Peri suyu kenarına Ciya-i Ězîž eteklerinde kurulan köyün adıdır.
Arabağa nın soyundan Osmanlı hükmetine karşı göstrrmiş olduğu Dağların Kartalı Ali Zure olarak tarihe kendini yazdıran zat-ı muhteremin torunlarından olan Yasine Hesě Ağa’nın hayat hikayesidir…
Yasin amca ailesinin geldiği soyun verdiği onur ve gururuyla toplum değerleriyle nasıl hasıl olduğunun bilinciyle her zaman değer verilen hatırı sayılan kişiliğiyle tanımı en güzel şekildeki örneğidir.
Baba Hasan Ağanın ikinci çocuğu olarak dünyaya gelir,bölgenin vermiş olduğu sosyal adalet ve kültür değeri ve feodal toplamun yarattığı olumsuz koşullar geçim sıkıntısı her birey için ne kadar olumsuzluk yaratsada Hasan Ağa içinde o kadardır.
Okuma yazma hevesi olmasına rağmen okul öncesi eğitim ve öğretim belki oğlu Yasin içinde olması gerekirken bu istemler malesef yarının geleceği ve köy şartlarının olumsuzlukları göz önünde bulundurarak istemi olumlu karşılanmaz ve askerlik çağına gelen Yasin amca yarınlar için aile kurmak için vatan ocağı dedikleri göreve yollanır.
Baba Hasan oğlu Yasin askerlik ocağında iken bölgede helal süt emmiş gelin adayları için hatırı sayılır kişilerin aracılığı pek olumlu karşılanmaz.
Çünkü oğlu Yasinin gönlünde ve gönül dağında beslediği gizli sevda Golan köyüne bağlı Kortanı Golanı Mezrěsinde Fatma adlı kadında olduğunu öğrenmesi sonucunda gelin istenilir ve Yasin için mutlu bir hayatın yolu açılır.
Askerlik görevini yerine getirdikten sonra hayatın yorulmuşluğunun paslanmış tozlarını içine atarak yeni bir yaşam ve yeni bir hayata adım atar.
Golan köyünde Çoribori ziyareti olmasının verdiği kutsal görev bölgeye gelen ve ziyarete giden insanların yol mekanı ve hizmetleri ile her zaman halkın dilinde var olurcasına verdiği görev Yasin Amcayı Yasine Hesě Ağa’nın ismine layık olduğunu ispatlarcasına verdiği sunum ve misafirperverliği ile var olmuştur.
1989 yılında hakkın rahmetine kavuşan YASİNĚ HESĚ AĞĚ topumuzun aile değerleri arasında var olan şahsiyetlerden olmasıyla kendisini her zaman örnek teşkil eden ilkeli duruşuyla gelecek nesillere kendinden söz ederek var olmuştur.
MEKANIN CENNET OLSUN APÎ YASİN…
Not.Bir çok bilgileri bizimle paylaşan çok değerli rahmetli Yasin amca’nın kızı Anık Demirtaş izni dahilinde kaleme alınmıştır.
Kendilerine teşekkür ederiz
Tüm ifadeler:

Yavuz Kahraman, Metin Demirci ve 219 diğer kişi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu