YAZARLAR

RİÇİK KÖYÜNDE KORTĚ ÇELLAN..

Bir çim, dağ, ağaç ve gökyüzü görseli olabilirRiçik,Farsçadan Kırmâncî diline geçmiş kök anlamını taşıyan bir kelimedir.
Kort,Derin göçük
Çel,Kırk sayısı anlamında
Riçik kelimesi,hem bir köy ismi hem Hizol Aşiretinin çevre köyler ve Dersim ilinde en fazla nüfusun yaşadığı ve Anadolunun tüm bölgelerine göç veren merkezi üs alanın adıdır.
Halk dilinde buna kök(Riçik)salma olarak lanse edilmektedir.
Hizol Aşiretinin bölgeye yerleşmesi ile bir çok nüfus ve nufuz dengelerin değişmesine neden olan ve olayların yaşandığı merkezi bir köydür.
Doğusunda Teman ve Goman,Güneyinde Muxundu,Çöşk,batısında Şöbek Kuzeyinde Xıran aşiretine bağlı Zerikan,Fereç,Kıştan,Veliyan gibi bir çok köy ile komşu olan bir üs bölgesidir.
Bulunduğu konum itibariyle geçmişte yaşanmış olayların ve bu olaylar sonucunda bölge ve mıntıkalara verilen isimler günümüze kadar muhafaza ederek kendinden bahs ettirmiştir.
Bir dağ ve doğa görseli olabilirDarı PEPUKĚ
Riçikě Xemd
Pozî Rěş
Ewdıla Ězîž
Gomě Budan… gibi meskenler hakkında daha önceleri karınca kadarınca bir şeyler yazmaya çalıştık..
Dolayısıyla yazımızın bugünkü ana teması bir çok acıların ve olayların yaşandığı yerin adı olarak geçen KORTĚ ÇELLAN…
Selçuklu Devletinin yıkılmasıyla kurulan Osmanlı Devletinin idare döneminde söz ve etki gücü olan Mir ve Beylerin ve Aşiretlerin hâkimi amansız verilen savaşlar ve bu savaşların halk üzerinde yaşatan acıların ve gözyaşların hatıralar ile kırgın gönüllere miras bırakan olmuştur.
İnsanlık adına gelecekte umut ve barışın temelini inşaa eden dostlukların kurulduğu dönemin olması elbette ki sevindirici bir durumdur.
Xıran Zerikan aşiretinin bölgedeki gücü Osmanlı Devletinin idare dönemi ve etkisi Bey ve Mirlerin konumu her alanda kendini hissettirmiştir.
Kığı sancağı ve hakiminde ki Bey ve Mirlerin devlet ikamesinin olmadığı dönemlerde güç gösterisi keyfi içtiatleri bir çok acılara neden olmuştur.
Bu acıların dilinde hikayemizin konusu KORTĚ ÇELLAN olan meskendir…
Hizol Aşiretinin bölgeye boylar halinde seferler düzenleyerek Ataları Ewdıla Ězîž’in olduğu alana gelmesi ve(buna da SIMİ Sefer)burdan da bazı bölgelere intikal ermesi ile başlayan yeni yerleşim alanlarına sahip olması,bölge hakimini elinde bulunduran,hüküm süren Palu ve Kığı beylerin amansız baskıları karşısında bir çok aşiretler kendi aralarında güç birliği dahilinde karşı koymaları ile çıkan çatışmalarda her iki taraftan çok sayıda kişilerin ölümüne neden olduğu yer ve bu mücadeleyi kazanan Hizoller,kendilerine bir sınır çizmeye ve bu sınırında KORTĚ ÇELLAN olarak kabul ettirilen mevkidir.
O günden sonra yaklaşık 50 yıl gibi uzun süre bu bölgeye kimselerin gitmediği söylenir…
Daha sonraki süreçlerde yaşanan barış konsepti ile bir çok alanlar tarıma açılarak bölge halkına sunulur.
Böyle acıların ve dramların bir daha yaşanmaması dileğiyle… Şahin Polat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu