ARŞİVYAZARLAR

Riçik Köyün Kuruluşu.. Riçik… Geçitveren…

RİÇİK KÖYÜN KURULUŞU..
RİÇİK…
GEÇİTVEREN…

Riçik, Kürtçe dilinde Kök, yada Kök Saçağı olarak bilinir.

1900 ve 1950 lerin başında Dersim-Maz-Maz’a bağlı nufüt ilçede yetiştiricide en büyük köy konumunda bulunan ıçik köyü, sonraki seçimde yaşanan olaylar ve ekonomik çıkmaz ve yeni nesillerin eğitim sorunu,Anadolunun eski bölgelerine ayrılmak bitirilmişleri,R köy adete harabeye ilçeden ayrılmak bir köy adete harabeye dönüşmüş bir köy konumunda bulunur. olarak görüyoruz.

Riçik Ayrıca, Dersim okulunda 1200’lü oyununda yeni bir çocuğun Seferine yeni ve yeni bir sayfanın açılışına bir merkez merkezidir.
Aşiretler ısıtıcıda en yoğun merkez olarak “Dersim yukarı Fırat havzası” çok halkların gelen yerleştikleri alan olarak görülüyor.
Dersim bölgesinde,Alevi inancın ve bu inançlara bağlı ocakların yer eğitim mabed ısıtıcında bir nevi Alevi inanç kabesi olarak,Baba Mansur,Kureyşan,Ali Dost,Ana Fatma,ocakların fiyatlarından bir üs bölgedir.

Riçik,Dersim-Mazgirt,Hizol Aşiretinin geldikleri yerleştikleri ve yüceltmek olarak Anadoluya başarıyla merkezden başkentyle ismine Riçik(Kök)oluşturulmasıdır.
Azerbeycan, İran, Türkiye, Irak, Irak, Türkmenistan ve Güneydoğu Anadolu’da, Safevi devletinin, olan Sultan Selim tarafından yıkılmasıyla yıkılması ve Talan,bölge görünümü ortadan kalkması neden olmuştur.

Yavuz Sultan Selimin Anadoluya yayılması ve İslamiyeti zorla kabul ettirilmesi ve kabul etmeyen halkları katl etmesi yada zorunlu göç ettirilmesiyle oluşan yeni denge,Aşağı Fırat havzası,Diyarbakır,Urfa,Mardin,Hatay bölgelerinde değişik halkların yaşadığı ve kutsal denilen Hz İbrahim’in doğduğu yer olarak bilinen Haran bölgesi adete yeni bir soykırım ile yok edilmiştir.
Suryani,Ermeni,Hıristiyan,Durzi ve Kürt halkı bu soykırım karşısında bir çoğu Suriye ve Irak alanlarına dağılmış ve bölgede yaşayan aşiretler de Anadolunun iç kısımlarına doğru Yukarı Fırat bölgesine Malatya ve Dersim alanlarına sığınarak yeni yerleşim alanları keşfetmişlerdir.

Urfa-Siverek,Diyarbakır-Karaçdağ bölgesinde yaşayan Hizol Aşireti,Yavuz Sultan Selim’in İslamiyeti yayması ve baskısı karşısında göç ederek Malatya bölgesine yerleşirler.
Hizol Aşiretinin bölgeye gelmesinden sonra ki süreçlerde yaşanan çeşitli etnik temizlik bölgede yaşam alanlarının daralması yeni bir bölgenin arayışına girilmiş ve sonunda Dersim-Mazgirt ilçesinde Muxundu da bulunan Baa Mansur ocağı ile iletişim sağlayarak ve şefkatine sığınarak Baa Mansur tarafından Qar köyüne yerleştirilir.
Hizol Aşiretinin Qar köyüne yerleşmeleri kısa zamanda gerçekleştikten sonra,
Xıran-Zerikan Aşiretinin bölge hakimiyeti ve Bölge Beylikleriyle olan çatışmalar,Kığı,Çarsancak,Palu beyleriyle anlaşmazlıklar, Hizol Aşiretinin Riçik köyüne getirilmesi ve kendilerine hem destek sunmaları hemde boş olan alanları beylere karşı alan hakimiyetlerini genişletmesi ve kendilerine savunma görevi verilerek Riçik Qemd bölgesi Hizol Aşiretinin adamlarına bırakılır.
(Hizol Aşiretinin öncü kişisi olarak bilinen Sımî Sefer, Baa Mansur ocağına bağlı ve kendisine bağlılığı dolayısıyla Abdülaziz ismi verildiği ve bir ocakzade sıfatıyla tanındığı ve Abdülaziz alanın kutsal sayılması olarak bilinir).
Sımî Sefer 5 oğluyla Riçik Qemd bölgesine yerleşmesi kısa zamanda sağlandıktan sonra yeni yerleşim alanlarına yönelmeleri talimatı verilir.
Tarıma elverişli yeni yerleşim alanları Hizol Aşiretinin yayılmasına neden olur.
Qiri ve Kayış olarak adlandırılan paylaşım alanları birer birer gerçekleşir.
Sıman ve Cafer kardeşlerin paylaşım sonucunda
İsmail,Mankırag köyüne
Munzur,Hîlman köyüne
Xelan, Xelan,Dal,Kepur köyüne
Temur ise Teman köyüne
İbrahim adlı oğlu ise Sivas Zara bölgesine yerleşerek Hizol Aşiretinin göçü son bulur.
Sonraki süreçlerde,Sımı Sefer’in torunlarından Çelebi Çelaqas köyüne,Delil ise Delikan köyüne yerleştirilir.

Riçik köyün Sımî Sefer’in soyundan gelen aileler.

İsmail’in torunlarından
Velan,Bozan,Murxanan,Gaziyan(Zelxider bölgesinde geldiği söylenir)Budan ailesidirler.

Sıman’ın torunlarından
Hemedan
Alxanan
Heciyan
Şavan ve
Keleşan Heysışandır.

Xaniya Sıpî Seyid olarak kesin bilimsel bilgi ise Selmanlar
Selam
ailesidir . Gomi Gari’nin içinde yaşayan Sımî Sefer’in soyundandırlar. Not.Riçik ve Hizol Aşiretinin oluşmasında yazımda bir çok kişi ile birlikte yapılan çalışma ve kullanılabilir. Bu yakın bir tarihte olan kişilerle ilgili değerlendirmeleri paylaşmalarını ve gelecek bir tarihin gerçeğini ile gün hakkında geleceklere geleceklere bir görevdir…Şşşın Polat.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu