YAZARLAR

MUXUNDULU SEYİD BERTAL SEYİD HÜSEYİN … HÜSEYİN DOĞAN..

Dersim -Mazgirt ilçesine bağlı Muxundu nahyesinde bulunan Alevi İnanç Ocaklarından BAAMASUR (BABA MANSUR)OCAĞI..
Baa Mansur’un Kureyş Baa’ya karşı ana temasını oluşturan ördüğü duvarı yürütmesi ile hidayete erdiğine inanılan ve hala kalıntıları bulunan duvarın kalıntılarını koruyan ve ocağın temsilcisinin devam eden mekanın sahibi olduğu kişinin adıdır Seyid Hüseyin yada Sey Bertal..
Muxundu nahyesi tarihi ve doğa güzelliği ile birlikte kutsal Bawa Mansur ve Turabi ziyaretinin olduğu Karakol ve Sağlık ocağı ve 32 köyün bağlı bulunduğu Nahiye statüsünde olan yerin adidir.
Muxundulu Seyid Hüseyin Bertal,çevresinde kanaat önderi olarak tanınan saygın kişiliği ile kendisinden söz ettiren şahsiyetlerdendir.
Osmanlı Devletinin yıkılmasıyla Anadolunun çeşitli bölgelerinde çıkan halk ayaklanmaları ve halkın kendi kaderini tayin etme hakkı şiarıyla gösterdikleri 1938 Dersim hareketi sonrası olaylara taraf olma kanaatine vardıkları için bir çok aile katledilerek yada tüm mal varlıklarına el konularak sürgüne gönderilenlerin hikayesidir Seyid Bertal Hüseyin..
Asıl adı Hüseyindir Mazgirt-Darıkent Lödek(Kartutan)köyü Bawa Mansur soyundan Seyid Bertal torunlarından Seyid Süleyman’ın oğludur.
Annesinin adı Eliftir fakat halk arasında Seyide diye hitap edildiği için herkes tarafından Seyide olarak tanınır.
Muxunduya ne zaman geldiği kesin bilinmemektedir.
Cumhuriyetin kurulmasından sonra bir çok kişinin isim ve soyisimleri değiştirilmesiyle 1934 soyadı kanunuyla Doğan soyadını almıştır.
Dersim ayaklanmasında bölgede bulunan bir çok kanaat önderi Seyid ve Ocakzade konumunda bulunan tüm Alevi mabedleri yıkılmış ve sorumluluk sahibi olan kişiler Anadolunun çeşitli bölgelerine zorunlu göç yada sürgün edilmişlerdir.
Bunların başlıcaları Xıran Golek köyünde bulunan Seyid Pir ailesi olan Yıldırım aileleri ile birlikte Muxundulu Seyid Bertal aileside bu kervana katılanlardandır.
Bütün mal varlıklarına el konulur ve Elazığ Tren Garında çoluk çocuk demeden kadınları ile birlikte bilinmezliklerin yurduna Anadolunun çeşitli bölgelerine sürgün edilirler.
Uzun süre acı ve sürgün hayatı yaşayan Seyid Bertal ve çocuklarından Seyid Hüseyin, Dersim bölgesi için çıkarılan Takri-ri sukun kanun ile birlikte bir çok kişi affedilir.
Bu durumu iyi değerlendiren Seyid Hüseyin tekrardan Muxundu köyüne baba ocağına yerleşir.
Yakılıp yıkılmış,viran edilen Bawa Mansur ocağını tekrardan inşaa ederek İnsalık görevini yerine getirerek büyük bir minnettarlık göstermiştir
Seyid Hüseyin.
Hani toplum arasında Seyyidlerin her zaman halktan aldıkları söylemi aksine,
misafirperverliği ve bonkörlüğü paylaşımcılığı ile saygın bir kişi olma lutfunda asla taviz vermeyen,birlik ve beraberliğe daima önem veren olarak tarihe not bırakan olmuştur.
Hicri takvimin 1316 da doğan Seyid Hüseyin 1979 tarihinde halkın rahmetine kavuşur…
Bölgemizde yaşamış acı dramların kurbanları olan ve kendinden söz ettiren tarihe not bırakan Seyid Hüseyin Bertal şahsında sürgün ve zulüm gören tüm insanlarımızı saygıyla özlemle anıyoruz …Şahin Polat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu