ARŞİVAVRUPAYAZARLAR

Korona Salgını kimlere yarıyor?

Korona Salgını kimlere yarıyor?
Korona virüsü ilk ortaya çıktığında, bazılarınca”sosyalist virüs“ diye adlandırılmıştı. Bu adlandırmaya sebep; ilk başta birtakım zenginlerin, hatta bazı kral ve kraliçelerin de bu virüsü kapmış olmalarından kaynaklanıyordu. Süreç ilerledikçe virüsten dolayı hayatını kaybeden zengin, kral, yada kraliçeye pek rastlayamadık.. Bu arada ölen Ingiliz Kralı’nin da virüsten değil yaşlılıktan (100 yaşında idi) öldü..
Bu yazımızın amacı elbette hangi kral ve kraliçenin virüse yakalandığı yada olduğu ile ilgili değil. Yazımızın ana konusu bu virüsten kimler en fazla etkilendiler? yada bu virüs kimlere yaradı? Sorusuna cevap bulmaktır. Ölen milyonlarca insanın içinde tabii ki azda olsa zenginlerin de olduğu muhakkak. Bizim amacımız bu konuda bir istatistik çalışması yapmak değildir. Amacımız, virüs bahane edilerek üreticilerin aleyhine birtakım sosyal ve ekonomik kısıntılara giden sermaye çevrelerinin tarihte görülmeyen bir miktarla kârlarına kar kattıklarını bazı örneklerle sunmaktır.
Kısıtlı olanaklarimizdan dolayı çok daha geniş bir araştırma yerine, sadese kamuoyuna bizzat bazı büyük firmaların ve ticari konuları işleyen gazetelerin verdikleri bilgilere dayanarak bazı bilgileri okurlarımıza sunmak istiyoruz. Elimizdeki bilgilerle bazı ülke ve Firmaların bu Pandemi süresi içindeki karları şöyle:
Almanya: Almanyanın belli başlı (DAX üyesi) 30 büyük firmalarının 2021 yılının ilk 6 ayında elde ettikleri net kazanç 62,3 milyar Euro. Bir önceki(2020) bu firmaların yılda elde ettikleri 41 milyar Euroyu gözönünde aldığımızda pandemiye rağmen rekor düzeyde kazanç elde ettiklerini ve kazançlarını 3 katına çıkardıklarını görüyoruz. (Kaynak: Handelsblatt 1.2.2022)
Daha önce bir başka Kaynaktan verilen tek tek kazanç durumları ise şöyle:
2021, 1. Quartal(ilk çeyrek yıl yani 3 aylık) VW 4,8 milyar €, BMW 3,0 milyar €, BASF 2,3 milyar €, Telekom 3,5 milyar €, Siemens 2,0 milyar €, Deutsche Post 1,9 milyar €, Bayer 3,1milyar €, bu rakamlar Ocak-Mart 2021 arası süreyi kapsıyor.
(Kaynak: Süddeutsche Zeitung 22.5.2021) dolayı
Son dönemdeki açıklamalara baktığımızda firmaların kar oranlarının bir önceki yıla göre daha da arttığını görüyoruz.
Mercedes yıllık cirosuniu % 9 arttırarak 168 milyar Euroya tırmanırken net kazancını bir önceki yıla göre 6 kat arttırarak net kazancı 23,4 milyar € (ARD Text 161, 24.2.22)
Yine Alman Silah üreticisi Rheinmetal 2021 için yayınladığı ciroya göre % 4,7 lik bir artışla toplam ciro 5,7 milyar, ve net kârı ise %33 arttırarak 595 milyar € ya ulaştığını ilan ediyor. (Kaynak ARD text 161, 12.02.2022)
Fielmann (Optiker, Gözlükçü) 2021 yılında artışla 1,7 milyar Euro kara ulaşmış(ARD Text 164, 24.2.22)
Frencius, Özel Hastane ziciri sahibi 2021 de cirosunu %3 arttırarak 37,5 milyar Euroya, net kazancinida %4 arttırarak 1,87 milyar Euru net kazanç elde ediyor.(ARD 23.2.21, Text 159)
Münchener Rückversichertung(Sigorta şirketleri) pandemi ve çok sayıda doğal afetlerin meydana geldiği 2021 de bir önceki yıla oranla kazancını ikiye katliyarak 2,9 milyar Euro net kazanca ulaşmış. (ARD Text 158, 23.2.22)
Kazançlarını katbekat arttıran sadece sanayi firmaları değil buna çeşitli banka ve hizmet sektörlerini de katabiliriz. örneğin Alman Deutsche Bank 2014 den beri en yüksek kazancını, 1,9 milyar € yu 2021 de elde ediyor. Kısacası Pandemi iddia edildiği gibi hiçde herkesi vuran“Sosyalist Virüs“ değil aksine parababalarının kazançlarına daha fazla kazanç getirdiğini görüyoruz. Milyonlarca emekçinin hayatına malolan Covit-19 virüsü yine sermayedarlara yeni kazançlar sağladı. Çünkü pandemi dolayısıyla işçiler eskisinden (kısa çalışma süresine rağmen) daha az üretmediler. Ayrıca Avrupanın tüm devletleri sözde pandemide zarara uğramasın diye firmaları birtakım ödenekten muaf tutarak onların kârlarına katkı sağladılar. Yine sanayicilarin üretim ve ihracatlarinda bir gerilemeye rastliyamiyoruz. Bazı firmaların pandemiden önceki ihracatl rakamlarını aştığını bizzat firmaların açıklamalarından da öğreniyoruz. Bir başka sebep de eldeki stokların eritilmesidir. Kapitalist üretim sisteminde kaynaklı olarak hep daha fazla üretim amaçlandığı için, herzaman ihtiyaçtan fazla üretim sözkonusu oluyor. Pandemi süresinde firmalar kısa çalışma sistemine giderken bir taraftan devletten yüklü miktarda ödenekler aldılar ve aynı süre içinde depolarındaki üretim fazlası stoklarını da eritme fırsatı buldular örneğin Federal Almanya Hükümetinin pandemi dolayısıyla İşletmelere verdiği destek 130 Milyar Euro (Der Spiegel 30.12.21)
Kısacası büyük sanayi dalları bu pandemi sürecini firsatla çevirerek adeta bir taşla iki kuş vurmuş oldular. Hem”yavaslatılmış çalışma süresi“(Kurzarbeit) içinde birtakım ödenekleri devletin sırtına (dolaylı olarak emekçilerin sırtına) yüklerken aynı süre içinde stoklarını da tüketerek daha rahat bir dönemi yaşamış oldular. Kısa çalışma süresi içinde emekli ödenekleri hastalık sigortaları yine dolaylı olarak devlet tarafından karşılanmış olması emekçilerin değil patronların işine yaradı ve yarıyor. Bu süre içinde ve halen, İşveren kesimi birtakım vergilerden, emeklilik sandığı, hastalık sigortası gibi ödeneklerden kısmen muaf tutulmaktadırlar, yada vergi borçları tümden ertelendi. Çok daha fazla örnek verebiliriz, ancak sadece bu örnekler bile pandeminin kimlere yaradığını anlatmaya yetiyor.
Yukarıda pandemi süresi içinde rekor karlar elde eden Alman firmalarını örnek verdik. Diğer Avrupa ülkelerinde de durum pek farklı değil.
örneğin Hollanda: Philips firmasının 2020 bilançosu 19,5 milyarEuru ve elde ettiği net kazanç 1,2 milyar Euro (kaynak: Handelsblatt 25.1.2.21)
Shell firmasının 2019 da kazancı 15,8 iken 2020 de 19,5 milyar Euroya çıkıyor.

Isviçre’de NZZ gurubunun ilan ettiği bilançoya göre 2021 in ilk 6 ayında karlarını %11,6 arttırarak 106,2 milyar İsviçre frankına ve net kârını ise 6 ayda 9,7 milyona çıkarıyor.
Migros: 2020 de net kazanç 1,76 milyar isviçre frankı.
Coop 2021 de 31,8 milyon iswicre frankı %5,4 artışla 1,6 milyar iswicre frankına ulaşıyor. Net kar oranı bir önceki yıla göre % 2,6 dahada artış gösteriyor. (Kaynak İsviçre Istatistik kurumu)

Bazı uluslararası firmalarda da durum farklı değil. örneğin : Amazon 2021 in sadece son üç ayında kazancını 4e katliyarak 14,3 milyar Euru net gelir elde etti(ARD text 159, 5.2.2022)
Apple 123,9 milyar ciro, Net kazanç 34,6 MilyarEuro (Handelsblatt 12.2022)
Yukarıda özet olarak verdiğim örneklerden de anlaşılacağı gibi kovit 19- Pandemisi hiç de „sosyalis virus“ değil, tam tersine milyonlarca emekçinin canına malolmuş, sermayedarların karlarını da kat be kat arttırmıştır. Herkese sağlıklı günler dileğiyle
02.03.2022 Nihat Bakış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu