ARŞİVYAZARLAR

11 Haziran 2022 Avrupa Dersim Rîçikliler Derneği Etkinliği

 Avrupa Dersim Rîçikliler Derneğinin kurulması hepimizi gururlandırmıştı ve İstanbul’daki Geçitveren (RÎÇIK) ve Çevre Köyleri derneğinin yükünü hafifleterek, köy için yapılabileceklerin sorumluluğunu almıştı. Bu durum bütün köylülerimizi heyecanlandırmış, umutlandırmış ve güçlendirmiştir.

    Avrupa Dersim Rîçikliler derneği kurulduğundan beri büyük bir çaba ve emek veriyor, kendilerine teşekkür ediyoruz. Geçitveren (Rîçik) ve Çevre Köyleri derneği ile Avrupa Dersim Rîçikliler derneği yönetimleri olarak bütün etkinliklerimizi ortaklaştırdık ve köy muhtarlığının da etkinliklere dahil edilmesini tercih ettik. Örneğin; köyde ağaç ekim etkinliği, üniversitede okuyan öğrencilere eğitim desteği, engelli köylülerimize destek…vb.

    Avrupa Dersim Rîçikliler derneğinin 2020 Haziran ayında yapmak istedikleri dayanışma etkinlikleri pandemi nedeniyle ertelenmişti. Ertelenen etkinlik 11 Haziran 2022’de yapıldı. Avrupa derneğimiz, Geçitveren (Rîçik) ve Çevre Köyleri derneği yönetimini ve köy muhtarımız Bayram Güzel’in de etkinliklerine katılma çağrısı yapmıştı. Dernek başkanımız Dilek Bakış ve ben etkinliğe katıldık. Ne yazık ki köy muhtarımız Bayram Güzel’in vize onayı geciktiği için etkinliğe katılamadı.

         Avrupa derneğimiz etkinliğini bir organizasyon şirketi ile değil, mutfak hazırlığı dahil olmak üzere, ses sistemi, sahne düzenlemesi, salonun hazırlanması gibi tüm işlerin elbirliğiyle köylülerimizce yapılmış olması bizleri mutlu etti. Uzakta da olsa Rîçik ve diğer çevre köyleri dostları ile beraberlik içinde,  coşkuyla bir arada olmak için gösterilen dayanışmaya ve  dostluğa şahitlik etmek tüm katılımcıları olduğu gibi beni de sevindirdi. Özellikle etkinliğe büyük renk katan Rîçik korosundan anonim kılamlarımızı dinlemek hepimizi özlediğimiz eski düğünlerimize geri götürdü. Avrupa’nın birçok ülkesine dağılan Rîçik’liler ve Çevre köylülerimizle tanıştık, bilgi alışverişinde bulunduk, beklentilerimizi ve gelecekte yapmayı istediğimiz konular üzerinde fikir alışverişinde bulunduk. Ve anladık ki Avrupa ve İstanbul Rîçik dernek bileşenleri bir araya geldiğinde temel amacımız olan dayanışma ve beraberliğimiz daha da güçlenecek.

   Bizleri de davet ederek katılımımızı sağlayan tüm Avrupa Dersim Rîçikliler derneği üyelerine, yönetimine ve tüm dostlara teşekkür ederiz. Ve bizleri Hollanda da karşılayan, evinde misafirperverlikle ağırlayan değerli başkanımız Zeynel Selami ve eşi Dilek Selami kardeşimize teşekkür ederiz…

                 Orhan Budak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu