YAZARLAR

RİÇİK.. GOMÎ GARĚ.. GOMI GARO.

RİÇİK..
GOMÎ GARĚ..
GOMI GARO..
Gom,Aynı aileden ve bir kaç tane evin oluşumuyla meydana gelen yerleşim alanına verilen addır.
Garo,aynı zamanda Ermeni asıllı bir hanedan ailenin adıdır
Dersim-Mazgirt,Riçik köyüne bağlı Diyar-ı Qırt ile Fereç köyüne yakın ormanlık alanlarıyla kaplı bir yerleşim Gom(Kom)yeridir..
Hizol Aşiretinin Riçik alanına gelmeden önce,bu bölgede yaşamış,Garo adında zengin bir tüccar olarak bilinen,tarım ve hayvancılık aynı zamanda sanat ve zanaatkar olduğu,tarımsal bazı aletlerin yapım ustası(Orak,elçek ve tırpan)iyi niyetli bir kişinin yaşadığı,7 oğlu ve iki güzel kız babası olan şahsın adı olarak bilinir.
Hizol Aşiretinin Riçik alanına yerleşmesiyle bazı dengelerin değişmesine neden olması,Garo adlı kişinin hayatınada belli değişiklikler getirmiştir.
7 erkek ve iki güzel kız babası olması ve elim bir kaza sonucu eşini kaybetmesi birden bire Garo ailesinin bütün hakikatlerini kaybetmesine neden olur.
Daha sonra eşini kaybeden Garo, çocuklarına annelik yapabilecek ve yeni eş olacak, Riçik köyüne yerleşen Hizol Aşiret ailesinden Gülüzar adında bir kadınla evlenir.
Bu kadından bir evlat sahibi olur.
Garo,bütün sevgisini yeni doğan en küçük çocuğuna verir.Bir önceki çocukları bu durumu kıskanması ile aile arasına kin,nefret ve ayrılıklar hasıl olmasına neden olur.
Hz Yakub’un oğlu Hz Yusuf olayı Gomi Garo bölgesinde yeniden hasıl olur.(Kardeşleri tarafından kuyuya atılan Yusuf peygamber).
Gel git zaman içerisinde kardeşlik bağı kindar bağına dönüşerek küçük yeni doğmuş çocuğun yok olması planları yapılmaktadır.
Çocuk 5 yaşına gelir üvey kardeşleri tarafından evde gizlice alınan küçük kardeş Teman deresine atmak ve boğulmasına neden olacak planları yapılmaktadır.
Garo günlerden bir gün Deşte Bağın alanında kurulan pazarda daha önce imal ettiği ev aletlerini satmaya gider.
Kardeşlerin planı burda işe konulur.
Babalarının olmayışı işlerini kolaylaştırmaktadır.
Öğlen vakti süt sağımına gitmeden önce oğlunu uyuttuktan sonra Gülüzar anne varır hayvanlar ağılına.
Üvey annelerinin meşguliyetli olmasını fırsat bileyen üvey kardeşleri,uyuyan çocuğu kucaklayarak bir çuvala koyup Teman deresine atmak için götürülür.(Teman deresi o dönem çok dolu ve şiddetli akar olarak bilinirdi)
Sıcak ve soluksuz çuvalda taşınan çocuk ölmüş olduklarında habersiz kardeşler,çuvalı açtıkarında üvey kardeşlerinin öldüğünü görürler.
Bu durum karşısında kardeşlerden biri bu duruma karşı çıkarak cesedi götürüp bir yerde gömülmesini ister.
Yaşadıkları evin karşısında bir alana gizlice defin edilerek eve gelinir.
Anne süt sağımı dönüşünde,oğlunun yatakta olmadığını görünce panikleyerek sağa sola atılır.
Üvey çocuklarından biri kardeşlerinin Teman deresine doğru gittiğini söylemesiyle,
Anne hemen dere kenarına koşar,eve ait olduğu tespit edilen çuvalı dere kenarında görünce,akıl dengesi bozulur oracıkta dereye düşerek ve suya kapılarak boğulur.(Cesedi aylar sonra Peride bulunur)
Akşam Garo eve dönerken ev sesiz ve bir o kadar da panik halinde olan çocuklarına doğru,
_Anneniz ve küçük kardeşiniz nerde diye sorgular
Çocukların net cevap vermemesiyle Garo adlı kişi şüphelenir ve elindeki Orak sapını çocuklarına fırlatmasıyla bir çocuğunun oracıkta öldürülmesine neden olur.
Bu olay karşısında üzüntüsünü içine gömerek karşıda bulunan meşe ağacına bir ip asarak canına kıyar..
Bundan sonra kardeşler arasında büyük bir düşmanlık başlar ve birbirine olan nefret,kin,intikam sonucu 5 kardeşin ölümüyle sonuçlanır.
Bu olay bölgede var olan kardeşlik bağı Hz Yusuf olayı ile aynı eşdeğerde olduğu kanısıyla dilden dile aktarılaran hikayesidir.
Gomi Gari yıllarca uğursuz ve töhmet altında kalarak uzunca yıllar boş bırakılır.
Sonraki yıllarda Riçik köyünden Gomi Gari ye yerleşen Hizol Aşireti aileler(Heciyan ezbetinde Çelik soyisimleri olan aileler)bu alanı yeniden inşaa ederek bugünkü GOMİ GARĚ olarak kalır.. Şahin Polat
Not.. Bu olayı yıllar önce anlatan Mankırag köyünden Mîstî FÎLLĚ(Mîstî Yako)olarak bilinen ve Mele Mıstefe olarak tanınan MUSTAFA UÇAR dır.. Kendisine Allahtan rahmet diliyorum.
Yücel Duman, Ali Durmaz ve 108 diğer kişi
40 Yorum
6 Paylaşım
Beğen

 

Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu