Çevre Köyleri

Çoşk Baba Efsanesi Coşk Baa. Dersim Bölgesi

Yazinin kaynagi sahin Polat Fasebook
ÇOŞK BABA EFSANESİ
COŞK BAA…
Dersim bölgesi, Mazgirt ilçesi tarih ve çoğrafik konumuyla ve kutsal mekanlarının çokça olması, bölgede yaşayan halkın ALEVİ inancına olan bağlılığına ayrı bir önem katmaktadır.
Mazgirt bölgesi Muxundu köyünde bulunan Baba Mansur, TURABİ ocağı Çelaxas köyünde Kureyş baba ocaklarının bulunması ve ocaklara olan insanların bağlılığı ayrı bir önem arzetmektedir.
Ayrıca hemen hemen bütün çevre köylerde bulunan evliya ziyaretleri ve bu ziyaretlere olan sadakat insanlar arasındaki inanç bağlılığı ve karşılıklı iletişiminde sağlanıldığınıda görmekteyiz.
Bu vesileyle bu gibi ziyaretleri ziyaret edenler o bölgede bulunan en yakın dost ve akrabalarına verilmek için hazırlanan lokmaları ikram ederek bir nevi hal hatır sormak ve aralarındaki iletişimi güçlendirme açısında da önemlidir.
ÇÖŞKBABA
Rivayet edilir ki!
Çöşkbaba, Çelaxas, Seymamudan, Paş bölgesinde bulunan Köreyşbaba’nın yanında halktan ceraxlık toplamak için görevlendirilen zat-ı muhteremdir.
Yıllarca Kureyş babaya hizmet vermiş biri olarak bilinmektedir.
Ne zaman ki Kureyş baba, Babamansur karşısında hidayet ettiği güne kadardır, hizmeti.
Baba Mansur, Cansız yürüttüğü duvarın hikmetinin etkisine karşı Kureyş babadan affını isteyen ÇÖŞKBABA dır.
_Destur ver Kureyş baba
Bundan sonra Mansur için hizmet edeyim.
Bu istem karşısında Kureyş baba Çöşke biraz sitem eder.
_Yıllardır yanımdasın sana bir şey söyleyen olmadı. Niye? Neden? diye sorgular.
_Akabinde git var şu diyara 3 gün 3 gece yanlız kal buna dayanabilirsen hizmeti hak senin için olsun diyerek.Çöşk dara çekilir.
Dar… (Ceza)…
Çöşk babayı yanında kovar.
ÇÖŞK yanında ayrılır ve (ÇÖŞK) tepeye gelir. İn yok Cin yok tekbaşına yazın kavurucu sıcağı hiç kimsenin olmadığı suyun ekmeğin varmadığı tepede yanlız kalır. 3 gün 3 gece verilen ceza Kureyş Baba tarafından 30 güne çıkarılır.
Yazın sıcağında ki kavurucu sıcağa karşı koyar,susuz ve gölgesiz bir tepede yapayalnız günlerce yaşar
ÇÖŞK BABA bu durum karşısında Baba Mansur’un hak narından kendisine dilekte bulunması için dua eder , ve duasını Baba Mansur duyar ve ÇÖŞK için,dua eder.
-Benim için dara duran Çöşk’e bir ağaç gölge, bir avuç çeşme eyle diyerek duaya başlar.
Çöşk’ün bulunduğu tepede birdenbire ağaçların kendisine semaha durduğunu ve akan bir çeşmeninde sır bağı olduğunu görür ve bu durumun hidayetini Kureyş babaya iletir. Kendisine ziyarete gelmek isteyen Kureyş babaya mahcup olmaması için Allah’a şükrederek sır olup kaybolur.
Ve Kureyş baba Çöşkbabayı kendi makamında azil ederek var git sen kendi narındasın diyerek makamındaki yerini Çöşk babaya sunmuştur.
O günden beri Kutsal olarak inanç tepesine giden insanlar dilek ve adaklar adayarak niyet etmekteler.
Çöşk baba tepesindeki bulunan ve yüzyıllardır aynı kategoride yeşeren ağaçların toplu hali adeta Semaha dönercesine durduğu ayrı bir güzellik ve anlamlaştırmıştır.
ÇÖŞKBABA YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN……
EY GÜZEL İNSANLAR…..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu