Genel

Demirci Kawa Efsanesi ve Kürtlerde Newroz Bayramı

21 Mart tarihi mezopotamyada, Kürdistan coğrafyasında, iran ve bazı ön ve Ortaasya ülkelerinde, baharın başlangıcını temsil eden  NEWROZ, „yeni gün“ adıyla „bahar bayramı„ olarak yaklaşık 2500 yıldan beri kutlamaktadırlar. Bu bayram bazı ülkelerde örneğin, İran, Azerbeycan, kazakistan gibi ülkelerde birhaftalık bayram olarak kutlanmaktadır.

Bu günü kutlayan çeşitli ülkelerde „yeni gün“ yada „bahar bayramı“ olarak kutlanırken kürtler icin bugünün anlamı  daha ziyade özgürlük ve zulme karşı mücadeleyi temsil etmektedir.

Mitolojik kaynaklara göre yaklaşık m.ö. 500 lü yıllarda DEHAK yada bazı anlatımlara göre ise Zuhak adında cok zalim bir Asur karalı vardır. Bu kral iki omuzunda besledigi yılanlarını hergün iki kürt cocugunu kurban olarak kestirip beyinlerini bu yilanlara yedirirmiş.

Bir baska anlatımda ise DEHAK denen bu zalim kralın omuzlarında örgüc gibi iki  yara çıkar ve cok acı   Çektiren bu yaraları iyileştirmek istenen doktorlar çare bulamayinca kafaları kesilirmiş. En sonuncu doktor bu yaraların ancak cocuk beyni ile yapılacak bir masajla iyileşebileceğini söyler. Yine ayni anlatıma göre ilk iki kürt çocuğu kesilip beyinleri bu yaraya sürünce ağrılar tesadüfen hafifleşirmiş ! Bu tedavi yöntemini bulan doktor böylece ölümden de kurtuluyor. Hergün iki çocuğun kesilerek tedavi icin kullanılması zaman içinde çocuk bulmada zorlanınca, gizlice bir çocuk ve bir kuzu kesilerek kralın yaraları tedavi ediliyor. Sıra demirci KAWA nin cocuguna gelince, demirci KAWA bunu kabul etmez ve 20 Mart gecesi gizlice saraya giderek kendi kullandığı demirci çekiciyle DEHAK in kafasina vurarak öldürür. Demirci KAWA nın bu eylemi sabah tüm kürdistan coğrafyasında yayılır ve herhes dışarı çıkarak DEHAK in zulmünden kurtulmayı sembolize eden ateşler yakılarak ve kutlanır. Bu tarihten itibaren Kürtler günümüze kadar 21,22 ve 23 Mart günlerini sadece baharın başlangıcı olarak „yeni gün“ değil ayni zamanda NEWROZ’u baskı ve zulme karşı bir mücadele ve kurtuluş günü olarak kutlanmaktadır.

Biz de bu yılki NEWROZ BAYRAMINI demirci KAWA nın ruhuyla anarken, herkesin Newroz’unu kutluyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu