YAZARLAR

Kongrenin ardından

Avrupa Dersim Rîçikliler Derneğinin 1. Kongresinin ardından

Avrupa Dersim Rîçikliler Derneğinin 1. Olağan genel Kurulunu 25.12.2021 tarihinde başarılı bir şekilde yapması ve 7 maddelik kongre kararı alması bütün Rîçik’lileri umutlamdırmıştır.
Kimse doğduğu yeri tercih edemez ama doğduğu yere sahip çıkmak ve o bölgeyi geliştirmek herkesin kendi tercihidir. Kendi diline, kültürüne, toprağına, gelenek ve göreneklerine sahip çıkması, koruması bir aydın olma sorumluluğudur. “Nasıl düşünüyorsan öyle yaşarsın, nasıl yaşıyorsan öyle düşünürsün.” denir. Yani yaşamla düşünce birbirlerini besleyen olgulardır. Düşünen ve örgütlenen toplum her zaman gelişip ilerleyen öncü toplum rolünü alır. Bugün AVRUPA DERSİM RÎÇİKLİLER DERNEĞİ bu rolü üstlenmiş durumdadır. Kendi kültür, kimlik ve inançlarını korumak ve geliştirmek her toplumsal grubun temel hakkıdır. Bu doğrultuda çaba gösteren her topluluk, farklılıklarıyla demokratik çoğulculuğun bir bileşeni olarak kabul edilmelidir. Bu kabul, Rîçik toplumunun sadece siyasi mücadele veren bir aktör olarak değil, aynı zamanda toplumsal çeşitliliği ve kültürel zenginliğiyle demokratik toplulukların eşit bir birleşeni olarak ele alınmasına da olanak sağlar.
Avrupa´da yaşayan Rîçik’liler kendi özgün kimliklerini koruma ve demokratik bir sistemde geliştirme doğrultusunda bir duyarlılık göstererek “AVRUPA DERSİM RÎÇİKLİLER DERNEĞİ”ni kurmuşlardır. Bu derneğin kurulmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim.
ORHAN BUDAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu