Çevre Köyleri

Teman köyünü ilk kuran Temır adlı bir Hizolludur

Ismail Polat grubun açıklaması

Köyün kuruluş tarihi tam olarak bilinmemektedir. Ancak , günümüze kadar aktarılan söylentiye göre, Hİzol aşiretinden üç kardeş (Kahraman-Ali-Beki) tarafından kurulduğu anlatılmaktadır. Köyde üç akraba gurubunun çoğunlukta olması , bu tezi doğrulamaktadır.
Dersim( Tunceli) ili, Mazgirt İlçesine bağlı olan Teman (Yaşaroğlu) Goman ; batısında Coşik, kuzey-Batisinda Riçik , doğusunda Peri çayı ile ayrılmış Elazığ sınırı ve Golan, güneyinde ise Manakerenk ve Hülüman komşu köyleri ile çevrilidir.
——————————————————————-
Yine Teman köyünü ilk kuran Temır adlı bir Hizolludur. Babadan oğla kadar gelen temır isminin son ferdi Temır Çavuş’tu. Daha önceleri başka köşe yazılarında da belirttiğim gibi. Teman, Hizol (İzol) aşiretinin ilk kurduğu köylerden biridir. 1987 yı lında Temir Çavuş’la yapilan bir söyleşide, Temir Çavuş şunları söylemiştir: “İzollar’ın (Hizol) dedesi ilk olarak Karacadağ’tan gelip Rîçik’e yerleşirler. Rîçik, kök anlamın dadır. Kökümüz buraya yerleşip bu radan dağıldığı için bu adı alır. De demiz ölünce, üç oğlu anlaşa maz. Büyük oğlu Rîçik’te kalır. Or tanca oğlu Karacadağ’a geri döner. Küçük oğlu Temir bura ya yerleşir. Çevredeki diğer Hizol köyleri ise çok daha sonraları kurulur. Geldiği yıllarda buralarda çoook aşiret kavgaları olmuş bizim aşiretle Şadiler arasında fazla olmamışta Xıran aşireti ile çok olmuş hata son bazı aşiret kavgalarına ben de tanık oldum. İleri gelenler bakmışlar bu kavga kötü sonuçlara varır tutmuşlar her köye veya köyler arasına seyitleri yerleştirmişler. Bizim köye de öyle gelmişler. Bu köyü kurar. Teman ismi Temir’den kalır. Son Temir ismini de bana vermişler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu